Feeds:
Inlägg
Kommentarer

Archive for november, 2011

Jobbet flöt på felfritt, har hunnit med en powernap, tvätten är klar och snart står senmiddagen på bordet. Vilken dag!

Har uppdaterat min blogg med lite coola features. Från och med nu kan ni hålla koll på mig på twitter också (@lisasaventyr), där jag microbloggar mig genom vardagen. Ni vet, småsaker som inte kräver hela blogginlägg och sådär.

Read Full Post »

image

Tänkte förklara lite mer ingående om vad jag gör på mitt jobb. Först och främst så finns det ett par olika skift.
Early 9.30-17.00
Late 16.30-00.15
Early Middle 11.00-17.00
Late Middle 16.30-22.45
Early Lunch Cover 11.30-15.30
Late Lunch Cover 18.30-22.30
Café Early 12.00-17.00
(finns några till men dessa är de jag jobbar för det mesta)

På bilden ovan ser ni något som kallas för ett rota. Ett nytt sådant får man varje dag och på det står det vad man ska göra under dagen.

Den första rutan är vit och står för Briefing & Counting, vilket innebär att vi får veta dagens siffror och räknar i ordning kassorna.

T1/T2 (grön) – Man står i admissions och tar betalt för inträdesbiljetter. Jag har just fått lära mig detta så har det inte allt för ofta.
PB (orange) – Man sitter i photobooth och säljer bilder till folk som gått igenom spinning tunnel.
F3/F4/F5 (lila) – Man går runt på de olika våningarna och kollar så att allt är okej och rent. Om det finns några barnvagnar eller rullstolar ser man till att de tar sig neråt utan problem med hjälp av hissen.
R1 (blå) – Man är kassörska nere i gift shop.
MM (gul) – Man står i Mirror Maze och delar ut handskar och ger instruktioner till de som går in.
De röda rutorna står för någon typ av städning, antingen i MM eller i personalrummet.
Eftersom detta rota är för ett Late- pass står inte Café med. Där serverar man kaffe och säljer läsk och snacks.

Sådär! Då vet ni lite mer om vad jag gör. Insåg nu att det inte lät aaallt för spännande när man skriver det såhär, men jag trivs som fisken i vattnet!

Read Full Post »

image

Nu vill jag att ni fokuserar på barbapappa i förgrunden och inte på rishögen  bakom. Så går det när vi ska koka ägg, haha.

I’m baaack! Nu lovar jag att vara mer givmild med bilder och berättelser från vår tid här i London town. Jag har en känsla av att denna vecka kommer bli legendarisk! (SMILES)

Read Full Post »

Friday, friday.

image

Dagens naglar (ja, jag föll för trycket och köpte lack med crackling effekt).

Har just ätit upp min kycklingsoppa. Sitter och glor lite på englands version av halv åtta hos mig, haha. Har en sjukt mycket bättre dag idag, vilket var välkommet. Nu väntar jobb 18.30 – 22.30 sen ska jag mysa med världens finaste Elin tills Emelie kommer hem. Inge partaj i helgen inte!

Read Full Post »

Igår var en skitjobbig dag. Vi gick ner för att äta frukost och då var osten stulen. Skitsamma, sån händer varje dag typ. Något som inte händer varje dag är att vi går upp på rummet igen och inser att min dator och Elins dator + plånbok (kort, pass etc) är borta. Inte ville de hjälpa oss i receptionen heller. Nej då, allt var ju vårt fel och ville jag titta på någon övervakningskamera fick jag då banne mig leta upp vilken kamera som kan ha fångat det själv. Inte fick vi bättre bemötande på polisstationen inte. Efter två timmar av poliser och tanter som tränger sig före i kön fick vi äntligen ett crime reference number. Och så var det med det.

Hann vara inne på science museum i typ en halvtimme innan vi blev utkörda, men dit åker vi lätt igen. Till middag blev det Fish and Chips som var hiiiimla gott!

Tycker synd om Kajsa och Peter som fick spendera en av sina semesterdagar på det här viset, men det var kul att träffa er!

Nu tar vi nya tag. Gårdagen var jobbig, men alla är välbehållna och jag är omringad av världens finaste människor. What doesn’t kill you makes you stronger och allt annat sådär klyschigt.

Ps. Mamma, du är världens finaste. Ds.

Read Full Post »

image

Amen titta vad hon har då???

Tack vare Elins föräldrar Kajsa och Peter (som för övrigt är trogna bloggläsare!) är nu vårt svenska skafferi påfyllt med knäckebröd, glögg, skinkost och fiskgratängsmiiiiiix och lite annat smått och gott 🙂 🙂 🙂 Nu ska jag göra mig färdig, sen off to work we go. Buss eller tunnelbana? Den som lever får se!

Read Full Post »

image

Knäckebröd med falukorv och ketchup, lyyyckaaaaa!

Börjar 16.30, men är uppe nu för att göra lite nytta hade jag tänkt. Blir en sväng förbi post office och ett viktigt samtal. Först ska jag avnjuta mina mackor och mitt te, yum!

Read Full Post »

Older Posts »